Single Board meetings

St. John's United Methodist Church Single Board Meetings

Date: 4th Monday of the month

Time: 6:00 PM - 7:00 PM

Place: Sanctuary

All are welcome to come to the meeting

Single Board meetings

Our Single Board meetings will now be livestreamed for your convenience. The livestreams will not have chat open and if you are on the board, you must be in the meeting in person to vote. No votes will be taken over the livestream. We look forward to having you join us at our meetings.

LOADING PLAYER…

2022 Single Board Committee Leadership Team

  • Pastor - Reverend Darren Walker
  • Single Board Chairperson - Pam Gardner
  • Single Board Vice-Chairperson - Walt Hancock
  • Lay Leader - Denise Williams
  • Recording Secretary - Shirley Channell
  • Staff Parish Relations Committee (SPRC) Chairperson - Tina Lawhon
  • Trustees Chairperson - Mary Lou Wells
  • Finance Committee Chairperson - George Gaytan
  • Lay Member of Annual Conference - LouAnne Case & Michelle Cousineau

2022 Single Board Members

                                              Finance Committee                                                   

                                                                          Chair:  George Gaytan

2022                                                                              2023                                                         2024

George Gaytan                                                     Chris Cantwell                                       Linda Gusnowski

Melissa Barhydt                                                  Gene Lawhon

 

                                                             Staff Parish Relations Committee

                                                                        Chair:  Tina Lawhon

2022                                                                           2023                                                        2024

Tina Lawhon                                                      Ellen Jorgenson                                      Judy Connor

Bob Elder                                                                Ken Kondo                                        Terry Blackburn


                                                                                Trustees

                                                   Chair:  Mary Lou Wells; Vice Chair: Bill Long

2022                                                                           2023                                                       2024

Mary Lou Wells                                                     Bill Long                                               Patty Lee

Chip Case                                                       Steve Stephenson                                    Dayne Carlson

 

                                                                        At-Large Member

2022                                                                        2023                                                      2024

Nikki Underwood                                            Clark Bottlinger                                        Pat Koym

                                                                                                                                   Cody Champion (youth)

 

2022 Program & Mission Ministry Committees Chairpersons

  • Agape Meals Committee - Fred & Melissa Barhydt
  • Bereavement Committee - Linda Lindell, Patsy Raby, & Linda Honea
  • Caring Place Representative - Linda Nix
  • Crafters Group - Nelda McCain
  • Early Response Team - Bridget Hancock
  • Eye of the Storm Reunion Group - Ken Sommerville
  • Fourther's Emmaus Group - Carolyn Henry
  • Friends by Faith Committee - Carolyn Henry
  • Game Day Players - Wayne Ewen & Linda Lindell
  • Gospel Guys - John Aleman
  • Harvest Fest Committee - Bridget Hancock & Darren May
  • Heritage Committee - Betty Tanner
  • Journeymen Reunion Group - Clint Fraser
  • Kairos Committee - Stu Leonhart
  • Missions Committee - Carolyn Henry
  • Prayer Shawl Ministry - Nancy Bewley & Dorothy Newcomb
  • Prayer Team - Martha Arizpe
  • Quilter's Group - Carolyn Henry & Patty Lee
  • Security Team - John Aleman
  • Stephen Ministry - Judy Conner & Carrie Godward & Dayne Carlson
  • Strong Bones Ministry - Virginia Davis
  • United Methodist Men - Dean May & Darren May
  • United Methodist Women - Shirley Channell & Patty Lee
  • Wesley Value Committee - Rejeanna Fraser
  • Worship Committee - Rev. Darren Walker